Kus Milána na Komenského

22.05.2024

V stredu sme mali na škole kus Milána. Navštívili nás žiaci z milánskej školy, v ktorej sme v marci boli my cez program Erasmus+. Milánčania prišli v rámci výletu na Slovensko a zastavili sa aj u nás. Pripravili sme si pre nich program pod taktovkou žiakov mediálnej výchovy. Cez aktivity ukázali školu a svoju prítomnosť zvečnili podpisom na kamene nových vyvýšených záhonov.

Hostia nadšene privítali možnosť vytvoriť spoločné vysielanie v školskom rádiu JakStarRadio, keďže takéto čosi veru ešte neskúsili. Deviatacku reláciu "Dyktát", ozvučila ľúbozvučná taliančina. To však nebolo všetko. Vytiahli sme ich do ulíc nášho mesta. Ak povedia Milánčania, že je krásne, tak to tak musí byť! V Miláne nám oni ukázali Duomo, jednu z najväčších katedrál sveta, a predsa, vďaka pátrovi Atanázovi, ktorí nás sprevádzal v taliančine, naša Bazilika minor sv.. Ondreja očarila našich hostí a tí, ktorí vedeli hrať, si mohli sadnúť za organ a vyskúšať akustiku kostola. Potom nás čakala pevnosť a prekrásny výhľad na Komárno z radničnej veže, na ktorú nás zobral samotný pán primátor. Hostia užasnutí, že sa im prihovoril po taliansky. My sprevádzajúci sme boli veľmi hrdí na naše mesto a srdečné privítanie. Vyskúšali sme si aj voľbu nového primátora a mestské insígnie.

Deň sme zakončili na Mŕtvom ramene Váhu a ani drobná prehánka nepokazila dojem a naši hostia sa tam cítili fantasticky.

Naša škola a mesto sa talianskym žiakom a učiteľom veľmi páčila. Boli uchvátení zeleňou a priestorom, aký máme k dispozícií. Do Milána by si najradšej odniesli otvorenosť a srdečnosť ľudí. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli pripraviť nezabudnuteľný deň, pretože nie množstvo atrakcií, ale ľudia a ich prístup, tvoria krásne zážitky.