Projekt V4 grant - ecocenter Budapešť

18.03.2024

Erasmus projekt "Zmena je v Tvojich rukách" nám nečakane priniesla nové partnerstvo a spoluprácu so školou Pais Dezső Általános Iskola v Budapešti. V rámci projektu Ecocenter, ktorý pripravila spomínaná základná škola a podporila ho Visegrad Fund, sme spolu zorganizovali prvé stretnutie, ktoré sa uskutočnilo na základnej škole v Budapešti. Druhá časť prebehne na našej škole v máji. Témou našich stretnutí je ekológia a udržateľnosť. 15 žiakov a 3 učiteľky strávili v Budapešti 3 nádherné dni. Program bol nabitý rôznymi aktivitami. Po úvodnom zoznámení sa a oboznámení sa s témou stretnutia, nás čakala prehliadka Budínskeho hradu. Ďalší deň pokračovali aktivity v škole. Naši hostitelia nám ukázali ich ekocentrum - ekoučebňu na školskom dvore, kompostáreň, ako aj záhradku, v ktorej si deti pestujú zeleninu, ovocie a bylinky, Spoločne sme na školskom dvore zasadili tri stromčeky. Poobedie sa nieslo v športovom duchu. Po výdatnej prechádzke pri Dunaji si žiaci zmerali sily v basketbale a zahrali si aj vybíjanú s trocha inými pravidlami, než ju hrávajú na hodinách telesnej výchovy. Večer sa utužovali kamarátstva pri mini diskotéke. Posledný deň bol venovaný téme "Ako by vyzerala škola budúcnosti". Žiaci predviedli svoje manuálne zručnosti a kreativitu pri výrobe modelu školy a ukázali aj svoje zručnosti pri práci na počítači. Lúčenie bolo ťažké, ale zároveň aj radostné, lebo sme vedeli, že sa onedlho stretneme znova.

Projekt očami našich žiakov:

Pobyt v Budapešti dal všetkým určite veľa. Páčilo sa mi, že sme spoznali plno nových ľudí, s ktorými sa ešte stretneme. Naučili sme sa viac o Eko téme a trošku aj o histórii Budapešti, a to všetko po anglicky. Prišli sme odtiaľ ako veľmi dobrý kolektív, takže tento projekt by som si zopakovala znovu. Určite by si to mal vyskúšať každý. (Natália H. 8.A)

A great environmental trip to Budapest. We spent 3 very interesting days in the capital city of Hungary. We met nice students and did a lot of interesting activities together. We talked in English but Hungarian as well. They shown us the Fisherman's Bastion near the Buda castle. I liked it very much but unfortunately it was raining and we got wet. The most I liked was that we planted 3 trees. They are called ceasar tree of fortune. It will have beautiful purple flowers and it was a big adventure to travel by train. (Lilian F. 7.B)

V Maďarsku som sa naučila, že je dôležité, aby sme sa starali o našu prírodu a čistili ju. Je potrebné raz za čas sadiť stromčeky. Páčilo sa mi tam, lebo sme si našli nových kamarátov. Program bol zaujímavý, zábavný a aj cestovanie bolo zaujímavé. Veľa sme využívali rôzne dopravné prostriedky. Bavila som sa a teším sa, keď oni v máji prídu k nám. (Hanka S. 7.B)

V Budapešti som sa naučila spolupracovať a komunikovať s cudzími ľuďmi. Tieto tri dni boli plné zaujímavých vecí ako napríklad Buda Castle alebo ihrisko pri Dunaji. Vybíjaná bola tiež zábavná, ale až potom, ako nám vysvetlili pravidlá. Našli sme si nových kamarátov, čo ma teší. Posilnili sa aj tie naše staré kamarátstva. Z tohto výletu som si zobrala, že sa netreba báť vyskúšať nové veci a hlavne nehanbiť sa rozprávať po anglicky. Podľa môjho názoru sme si našu angličtinu aj trochu zlepšili. Hlavne sme si pobyt užili. Bol to veľmi pekný zážitok. Ďakujem. (Zuzana K. 8.B)

In my opinion this trip was really worth my time and it was also very helpful. In these 3 days I realized a lot of things. Things like sharing each others opinions is really important and can help us move forward. I learned a lot of things too, for example planting trees, working with strangers. The thing I´m most happy about that I got to focus on perfecting my english. It was a great experience because we were with people that show interest in the same thing like us. We care about nature and that is what brought us together. It was the main topic so we always had something to talk about. Overally, I really enjoyed my time here and I hope we can make them feel the same way, when they visit us in may. (Gréta D. 8.B)